021-22711116 info@royaieabi.com

آموزش زبان انگلیسی به کودکان ، از چه سنی شروع کنیم؟

آموزش زبان انگلیسی به کودکان ، از چه سنی شروع کنیم؟
تاریخ انتشار: شنبه, 28 دی 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 60 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

آموزش زبان انگلیسی یکی از ملزومات زندگی نوین به شمار می‌رود. بدون آگاهی از زبان انگلیسی، زندگی تقریبا غیرممکن و یا خیلی سخت می‌شود. به گفته کسی که سال‌ها انگلیسی نمی‌دانست، پس از یادگیری زبان انگلیسی، فرد احساس می‌کند دنیا جای بزرگتری شده است و وسعت بیشتری پیدا کرده است. با ما همراه باشید تا درباره بهترین زمان شروع آموزش زبان انگلیسی به کودکان با شما صحبت کنیم.

بهترین زمان برای آموزش زبان دوم به کودکان

کارشناسان برآنند آموزش زبان دوم به کودکان در سنین خردسالی نتیجه بهتری دارد. کودکانی که پس از 10 سالگی به آموزش زبان دوم می‌پردازند، در مقایسه با کودکانی که از سنین کم شروع به آموختن زبان دوم کرده‌اند، از شانس موفقیت بیشتری برخوردار می‌شوند. با این حال هنوز هیچ اتفاق نظری درباره اینکه دقیقا چه سنی برای آموزش زبان دوم به کودکان بهتر است وجود ندارد. کارشناسان آموزشی درباره بهترین زمان آموزش زبان انگلیسی به کودکان توصیه‌هایی را به والدین ارائه کرده‌اند:

 • شروع آموزش زبان دوم را به زمانی موکول کنید که کودک بتواند به خوبی به زبان مادری صحبت کند. یعنی سن شروع آموزش زبان دوم به کودک، کاملا به خود او بستگی دارد.
 • هر زمان کودک در صحبت کردن به زبان مادری و درک مفاهیم روزمره مهارت پیدا کرد، آموزش زبان دوم را آغاز کنید.
 • دقت کنید کودک بتواند همه حروف را به خوبی ادا کند. اگر کودکی در بیان یکی از حروف مشکل دارد، بهتر است ابتدا به رفع این مشکل اقدام و سپس آموزش زبان دوم را به او آغاز کنید.
 • با این توضیحات به نظر می‌رسد بهترین زمان آموزش زبان انگلیسی یا هر زبان دومی به کودک بین 4 تا 6 سالگی باشد. البته در نظر بگیرید همیشه کودکانی هستند که خارج از این طیف قرار دارند. مثلا پیش از 4 و پس از 6 سالگی به مهارت کافی در زبان مادری تسلط پیدا کنند.
 • آموزش زبان دوم را در شرایطی برای کودک آغار کنید که در جمع همسالان خودش باشد. گروه همسالان تاثیر زیادی روی روند آموزش دارد. قدرت یادگیری کودکان همسن نیز تقریبا برابر است و این موضوع اختلالی در روند آموزش ایجاد نمی‌کند.

فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان

 • کسانی که زبان دوم یاد می‌گیرند در کارهای‌شان دقت زیادی دارند و توانایی بیشتری برای یادگیری زبان سوم از خودشان نشان می‌دهند.
 • آموزش و صحبت به زبان‌های دیگر درصد استفاده از مغز را بالا می‌برد و توانمندی مغز بیشتر می‌شود.
 • کودکانی که به بیشتر از یک زبان مسلط هستند در حل مشکلات بهتر عمل می‌کنند.
 • کودکانی که بیشتر از یک زبان می‌دانند، از خلاقیت بیشتری برخوردارند.
 • کودکانی که به بیش از یک زبان مسلط هستند، آینده تحصیلی و شغلی بهتری پیدا می‌کنند.
 • کودمانی که به بیش از یک زبان مسلط هستند، در کهنسالی با درصد بسیار پایین‌تری نسبت به دیگران به آلزایمر مبتلا می‌شوند.

عوارض آموزش زبان انگلیسی به کودک

آموزش زبان انگلیسی به کودکان به خودی خود مشکلی ندارد و هیچ خطر و عارضه‌ای برای کودکان به وجود نمی‌آورد. با این حال دقت کنید که اگر شروع آموزش زبان انگلیسی به کودک را در زمان یا شرایط نامناسب آغاز کنید، احتمالا نوعی دلزدگی و تنفر از هر نوع زبانی را در فرزندتان ایجاد می‌کنید. همچنین مشکل در آموزش زبان مادری و یا لکنت، از دیگر مشکلاتی است که ممکن است برای کودکانی که آموزش زبان انگلیسی را از سنین بسیار کم آغاز کرده‌اند، ایجاد شوند.

فرض کنید کودکی را که هنوز به زبان مادری خودش تسلط چندانی ندارد، به کلاس زبان فرستاده‌اید. آن هم در شرایطی که بقیه هم‌کلاسی‌ها سنی بیشتر از فرزند شما دارند و به همان نسبت از قدرت یادگیری بیشتری نیز برخوردارند. در این شریط فرزند شما در مقایسه با هم‌کلاسی‌های خود احساس حقارت می‌کند، اعتماد به نفسش صدمه می‌بیند و به طور کلی از زبان و آموزش بیزار می‌شود. احتمالا هیچ پدر و مادری دلش نمی‌خواهد فرزندش دچار چنین تجربه تلخی شود. بنابراین بهتر است برای آغاز آموزش زبان انگلیسی به کودک، عجله نکنید و با در نظر گرفتن همه جوانب و شرایط به این کار اقدم کنید تا بهترین نتیجه را برای فرزندتان به ارمغان بیاورید.

مهدکودک‌های چند زبانه

مهدکودک‌های چند زبانه یکی از انواع نسبتا جدید مهدهای کودک به شمار می‌روند. اساس فعالیت‌های آموزشی این نوع مهدهای کودک بر افزایش مهارت‌های زبان دوم و یا سوم کودکان است. در صورتی که غربالگری در آموزش زبان دوم و یا سوم توسط کادر آموزشی مهد روی کودکان انجام شود، این مهدهای کودک می‌توانند بسیار مفید و کارا باشند. یعنی شرایط ایده‌آل این است که در چنین مهدهایی الزام و اجباری برای آموزش زبان دوم و یا سوم برای همه کودکان در نظر گرفته نشود. بلکه آموزش زبان تنها به کودکانی اختصاص پیدا کند که از شرایط لازم برای آموزش زبان برخوردار باشند. در این صورت این مهدها می‌توانند به بهترین بستر برای آموزش زبان به کودکان، تبدیل شوند. مهدکودک رویای آبی با در نظر گرفتن این مهم، به آموزش زبان دوم و سوم به کودکان می‌پردازد.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر