021-22711116 info@royaieabi.com

نقش بازی های گروهی در موفقیت کودک

نقش بازی های گروهی در موفقیت کودک
تاریخ انتشار: دوشنبه, 13 آبان 1398
نوشته شده توسط ایلگار چلبیانی
خوانده شدن این مقاله: 102 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

بازی های گروهی بهترین شرایط را برای رشد کودکان در زمینه‌های مختلف از جمله ذهنی، جسمی، حرکتی و روانی فراهم می‌کنند. بنابراین کودکان برای پیشرفت شخصیتی، اجتماعی و عاطفی خود نیاز دارند در این بازی‌ها شرکت کنند. در واقع بازی های گروهی مرحله نخست از تجربه زندگی اجتماعی در کودکان است.

یکی از اصلی‌ترین مزایای شرکت در یک فعالیت گروهی برای کودکان، یادگیری نحوه عضویت در یک تیم است. کار تیمی امکان دستیابی به یک هدف مشترک، برای حل مسئله را ارتقا می‌بخشد. کودکان عاشق بازی هستند و از طریق بازی آنها شروع به تسلط بر مهارتهای لازم برای شرکت در فعالیت‌های گروهی و ورزش را کسب می‌کنند.

پایه و اساس بازی های گروهی اصولا از درون خانواده شروع می‌شود؛ کودکان در این شرایط چون دارای تجربیات مشترکی با والدین یا اقوام نزدیک خود مثل پدر بزرگ، مادربزرگ، دایی ها، عمه‌ها و غیره هستند این امر باعث می‌شود از لحاظ عاطفی تقویت شوند.

مهد کودک بعد از محیط خانواده دومین کانونی است که مهارت‌های فردی و اجتماعی تحت عنوان بازی های گروهی توسط مربیان به کودکان آموزش داده می‌شود. این امر می‌تواند روحیه همدلی و همکاری کودک را تقویت کند.

مزایای بازی های گروهی در شخصیت کودکان

یکی از بهترین روش‌های تعلیم و تربیت کودکان بازی های گروهی هستند، شرایطی را برای کودک فراهم می‌آورند تا خلاقیت، تجربه، قدرت بیان، رشد مهارت‌های اجتماعی، اختلاط و سازش با دیگران، شاد بودن و غیره را کسب کند. کودکان با مشارکت در فعالیت‌های گروهی یاد می‌گیرند که در چه موقعیت‌هایی باید عقب نشینی کنند و اینکه همیشه همه چیز باب میل و به دلخواه آنها پیش نمی رود.

اثربخشی بازی های گروهی در هوش هیجانی

دوران کودکی حساس‌ترین و مهم‌ترین دوران شکل‌گیری شخصیت هر فردی است که بی توجهی والدین به این دوران پیامد‌های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. کودکان در سنین پایین دارای هوش هیجانی هستند. مهم‌ترین نکته در هوش هیجانی این است که کودکان بتوانند احساسات خود را بیان کنند؛ بازی های گروهی این شرایط را برای کودکان فراهم می کنند تا با بیان احساساتشان هوش هیجانی آنها در جهت افزایش خلاقیت سوق یابد.

تاثیرات بازی های گروهی در سلامت کودکان

درست مانند بزرگسالان، کودکان نیز به ورزش منظم نیاز دارند. کودکان حداقل یک ساعت در روز به فعالیت‌های بدنی نیاز دارند. فعالیت‌های گروهی شرایطی را برای کودکان فراهم می‌آورند تا بتوانند در کنار دوستانشان ورزشی را که دوست دارند انجام دهند. در زیر برخی از مهم‌ترین تاثیرات بازی های گروهی در سلامت کودکان بیان شده است:

  • کاهش استرس
  • ایجاد احساس بهتر در کودکان
  • افزایش انرژی
  • حفظ وزن سالم
  • سلامتی قلب، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل
  • کاهش بیماری‌های مرتبط با افزایش سن
  • داشتن دوستان خوب

بهترین مهد کودک‌ها دارای چه ویژگی‌هایی هستند؟

همانطور که گفته شد مهد کودک دومین مکانی است که کودک در آن می‌تواند با دیگران در ارتباط باشد و دوستان جدید پیدا کند. کودکان همدلی و همکاری را می آموزند و عادت‌های فردی خود را ترک می کنند.

امروزه بسیاری از مهدکوک‌ها دارای استانداردهای آموزشی نمی‌باشند بنابراین می‌توانید با فرستادن کودکان به مهد کودک ‌هایی که دارای استانداردهای آموزشی هستند از موفقیت آنها مطلع شده و شاهد رشد و شکوفایی استعدادهای کودکان شوید.

مربیان مانند مادرانی دلسوز با کودکان رفتار می‌کنند و با استفاده از بهترین متدهای آموزشی تلاش می‌کنند تا در ساختن آینده ای درخشان به کودکان کمک کنند. به همین دلیل مهدکودک مناسب می‌تواند مکانی برای تربیت و آموزش صحیح باشد.

سایر مقاله های مرتبط

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر